Elder Basketball vs. Moeller (02/17/2017) Tickets Available This Week

elder-high-school-with-panther

Tickets for Elder Basketball’s regular season finale at Moeller on Friday, February 17 will be on sale at Elder in the Fieldhouse Ticket Office this week.  Tickets will be on sale Tuesday-Friday from 10:45 AM to 12:45 PM each day while supplies last.  Tickets are $7 for adults, $5 for students.

Sure-Fire Directions to Moeller

Posted in Basketball | Leave a comment

Ticket Information for Basketball Games versus CHCA, LaSalle and Northmont

elder-high-school-with-panther
Elder at Cincinnati Hills Christian Academy (02/07/2017)

Tickets for Elder’s games at Cincinnati Hills Christian Academy will be on sale at Elder in the Fieldhouse Ticket Office on Tuesday, February 7 from 10:45 AM to 12:45 PM.  CHCA has a small visitor’s side and Elder’s allotment of tickets may sell out.  Tickets are $6 for adults and $4 for students.

Elder vs. LaSalle (02/10/2017)

Tickets for Elder’s games versus LaSalle will be on sale at Elder in the Fieldhouse Ticket Office on Wednesday, February 8 from 11:00 AM to 1:00 PM; Thursday, February 9 from 10:45 AM to 12:45 PM; and Friday, February 10 from 10:45 AM to 12:45 PM while supplies last.  Elder will celebrate the 4 basketball seniors at the end of the JV game on Friday.  Tickets are $7 for adults, $5 for students and $4 for grade school students.

Elder vs. Northmont (02/11/2017)

There will not be any pre-sale for the games versus Northmont on Saturday, February 11.

Posted in Basketball | Leave a comment

Elder High School Announces 2017 Varsity Football Schedule

elder-high-school-with-panther

2017 Varsity Football Schedule

 

Date Opponent Match-Up Facts
Week 1

August, TBA, 2017

 crosstown_showdown ·20th Anniversary

·Elder H.S. has participated in all 20 years!

·16-3 record in the Skyline Crosstown Showdown Series

Week 2

September 1, 2017

7:00 PM

At Elder High School

“The Pit”

oak_hills Head Coach: Kyle Prosser

2016 Record:  4 – 6

Last Meeting:  2016

Result: Elder, 27 – 0

All time Series: Elder 29 – 5

Week 3

September 8, 2017

7:30 PM

At Gahanna Lincoln High School

 

 gahanna_lincoln Head Coach:  Bruce Ward

2016 Record:  5 -5

Last Meeting: N/A

All time series: 1st Meeting

 

Week 4

September 16, 2017

TBD

TBD

st_edward Head Coach:  Tom Lombardo

2016 Record: 7 – 2

2016 Playoffs: 2 – 1

Last meeting: 2016

Result: Elder, 15 – 9

All time series: Tied 7 – 7

Week 5

September 23, 2017

2:00 PM

At Elder High School

“The Pit”

 st_ignatisu Head Coach:  Chuck Kyle

2016 Record:  9 – 1

2016 Playoffs:  4 – 1

Last Meeting: 2008

Result: St. Ignatius, 28 – 20

All time series:  Tied 2-2

Week 6

September 29, 2017

7:00 PM

At St. Xavier

“Ballaban Field”

st_xavier Head Coach:  Steve Specht

2016 Record:  5 – 5

2016 Playoffs: 5 – 0,

Division I State Champs

Last Meeting:  2016

Result:  St. Xavier, 31 – 7

All time series:  Elder, 50 -41 – 6

 

Week 7

October 6, 2017

7:00 PM

At Elder High School

“The Pit”

 moeller Head Coach:  John Rodenberg

2016 Record:  4 – 6

Last Meeting: 2016

Result:  Elder, 30 – 28

All time series:  Moeller, 36 – 24

Week 8

October 13, 2017

7:00 PM

At Winton Woods High School

 

 winton_woods Head Coach:  Andre Parker

2016 Record:  5 – 5

Last Meeting: 2016

Result:  W. W., 26 – 14

All time series: Elder, 5 – 2

Week 9

October 20, 2017

7:00 PM

At Elder High School

“The Pit”

 isb Head Coach:  Charles McCrea

2016 Record:  0 – 9

Last Meeting:  2016

Result:  Elder, 34 – 0

All time series: Elder, 1 – 0

Week 10

October 27, 2017

7:00 PM

At LaSalle High School

“Lancer Stadium”

lasalle Head Coach:  TBA

2016 Record:  8 – 2

2016 Playoffs:  5 – 0

Division II State Champs

Last meeting:  2016

Result:  LaSalle, 24 – 10

All time series:  Elder, 40 – 14 – 1

Download PDF version

Posted in Football | Leave a comment

Elder Basketball vs. Moeller Ticket Sales

fieldhouse-floor

Tickets for Elder Basketball’s games versus Moeller on Friday, 1/27 will be on sale at Elder in the Memorial Fieldhouse while supplies last on the following days:

  • Wednesday, January 24:  10:45 AM to 12:45 PM
  • Thursday, January 25:  10:45 AM to 12:45 PM
  • Friday, January 26:  11:00 AM to 1:00 PM

Ticket prices are $7 for adults, $5 for students and $4 for grade school students.  Game times are 4:30 PM, 6:00 PM and 7:30 PM for freshman, reserve and varsity, respectively.  A ticket is required to attend any/all games.

Posted in Basketball | Leave a comment

Elder Basketball Ticket Update

fieldhouse-floor

Tickets for Elder Basketball vs. St. Xavier on 1/13/2017 are sold out at Elder and only a minimal number of tickets remain at St. Xavier.  A ticket is required to attend any of the 3 games (freshman, JV or varsity).  The game will be televised live on Time Warner Cable Sports Channel/Spectrum Sports on channel 1311 or 311 with a 7:37 PM tip off time.  The game will also stream live on EHSports.com and the EHS Mobile Sports app for iOS and Android.

A limited number of tickets remain for Elder’s games against Oak Hills on Tuesday, January 17.  Those tickets will be on sale in the Fieldhouse Ticket office on Tuesday from 10:15 AM to 1:00 PM while supplies last.  Tickets for the game against Oak Hills are $8 for adults, $6 for students and $5 for grade school students.  $1 from each ticket sold for this game will go to charity as the game is part of the Bluegrass vs. Buckeye Classic.

Posted in Basketball | Leave a comment

Elder Basketball vs. St. Xavier (1/13) and Oak Hills (1/17) Ticket Information

elder-basketball

Updated Info (01/12/2017):  Read more here

Tickets for Elder Basketball’s upcoming home games versus St. Xavier on Friday, January 13 and against Oak Hills on Tuesday, January 17 will be on sale at Elder in the Memorial Fieldhouse ticket office at the following days and times:

  • Tuesday, January 10 – 10:40 AM to 1:00 PM
  • Wednesday, January 11 – 10:15 AM to 1:00 PM
  • Thursday, January 12 – 10:15 AM to 1:00 PM
  • Friday, January 13 – 10:15 AM to 1:00 PM

Ticket prices for the game against St. Xavier are $7 for adults, $5 for students and $4 for grade school students.

Tickets for the game against Oak Hills are $8 for adults, $6 for students and $5 for grade school students.  $1 from each ticket sold for this game will go to charity as the game is part of the Bluegrass vs. Buckeye Classic.

 

Posted in Basketball | Leave a comment

Elder Wrestling Finishes 5th at 48 Team Brecksville Holiday Tournament

Over the Christmas break, Elder Wrestling finished 5th of 48 teams at the Brecksville Holiday Tournament.  Leading the way for the Panthers were Antonio McCloud who finished first at 220 lbs, Alec Moore-Nash who was third at 285 lbs, and Ti’Ric Evans who was third at 160 lbs.  During the tournament, hit 100 wins for his career!  Also placing for Elder were Conner Craig who was seventh at 152 lbs, Jake Meredieth who finished 8th at 138 lbs.

Posted in Wrestling | Leave a comment

Eric Wood ’04 Earns 2nd Consecutive Walter Payton Man of the Year Nomination

alumni-eric-wood-wpmoy2016For the second consecutive year, Eric Wood ’04 has been named by the Buffalo Bills as the team’s Walter Payton Man of the Year Nominee!  Eric is a highly respected veteran for the team and has earned this prestigious title for his dedication to his team on-field and to the community off the field.

To read more about Eric and the award, please visit www.buffalobills.com.

Posted in Basketball, Football | Leave a comment

Elder Wrestling Wins 2016 Ryle Raider Rumble

img_0024

This past Saturday, Elder Wrestling finished first of twenty teams at the 2016 Ryle Raider Rumble.

Top 10 Team Scores:

1. Elder 325.5
2. Union County 236.0
3. Woodford County 207.5
4. Saint Xavier 198.5
5. Scott 147.0
6. Moeller 120.5
7. John Hardin 113.0
8. Campbell County 111.5
9. Louisville Male 109.5
10. Walton Verona 104.0

Elder team results:

106 – William Doepker (8-1) placed 3rd and scored 21.00 team points.
Round 1 – William Doepker (Elder) 8-1 received a bye () (Bye)
Round 2 – William Doepker (Elder) 8-1 won by tech fall over Nate Ohlmann (Saint Xavier) 4-5 (TF-1.5 0:00 (16-1))
Round 3 – William Doepker (Elder) 8-1 won by tech fall over Nathan Ainslie (Henry Clay) 4-2 (TF-1.5 0:00 (15-0))
Championship Bracket – Brendan Pye (Scott) 9-0 won by decision over William Doepker (Elder) 8-1 (Dec 3-2)
3rd Place Match – William Doepker (Elder) 8-1 won by decision over Tristan McKenzie (Moeller) 2-2 (Dec 8-3)

113 – Jackson Geiser (5-4) placed 8th and scored 9.00 team points.
Round 1 – Jackson Geiser (Elder) 5-4 won by fall over Dylan Berney (Conner) 4-3 (Fall 0:46)
Round 2 – Jackson Geiser (Elder) 5-4 received a bye () (Bye)
Round 3 – Adam Bender (Woodford County) 12-0 won by fall over Jackson Geiser (Elder) 5-4 (Fall 1:06)
Consolation Bracket – Tristen Spalding (Walton Verona) 7-1 won by fall over Jackson Geiser (Elder) 5-4 (Fall 1:37)
7th Place Match – Cody Orth (Campbell County) 11-4 won by fall over Jackson Geiser (Elder) 5-4 (Fall 2:14)

120 – Seth Lambers (7-2) placed 4th and scored 17.50 team points.
Round 1 – Seth Lambers (Elder) 7-2 won by tech fall over Agail Radjapov (Moore) 0-2 (TF-1.5 0:00 (17-0))
Round 2 – Seth Lambers (Elder) 7-2 received a bye () (Bye)
Round 3 – Seth Lambers (Elder) 7-2 won by decision over Blake Roth (Walton Verona) 6-2 (Dec 5-4)
Championship Bracket – Brady Wells (Campbell County) 9-0 won by fall over Seth Lambers (Elder) 7-2 (Fall 4:38)
3rd Place Match – Seth Lutes (Scott) 7-1 won in overtime over Seth Lambers (Elder) 7-2 (OT 3-1)

126 – Jack Collins (7-3) placed 6th and scored 13.00 team points.
Round 1 – Jack Collins (Elder) 7-3 won by major decision over Kenny Byers (Colerain) 1-2 (MD 11-3)
Round 2 – Tanner Yenter (Campbell County) 12-2 won by decision over Jack Collins (Elder) 7-3 (Dec 11-8)
Round 3 – Jack Collins (Elder) 7-3 won by fall over Rusty Craddock (Ryle) 0-6 (Fall 0:57)
Consolation Bracket – Jack Collins (Elder) 7-3 won in overtime over Brody Haverstick (John Hardin) 9-3 (OT 6-2)
5th Place Match – Austin Cook (Saint Xavier) 7-2 won by decision over Jack Collins (Elder) 7-3 (Dec 9-5)

132 – Chucky Lipps (8-1) placed 3rd and scored 23.50 team points.
Round 1 – Chucky Lipps (Elder) 8-1 received a bye () (Bye)
Round 2 – Chucky Lipps (Elder) 8-1 won by fall over Judah Thomas (Moeller) 1-3 (Fall 0:39)
Round 3 – Chucky Lipps (Elder) 8-1 won by fall over Caine Boyer (South Oldham) 5-2 (Fall 3:00)
Championship Bracket – Saul Ervin (Union County) 12-0 won by decision over Chucky Lipps (Elder) 8-1 (Dec 6-4)
3rd Place Match – Chucky Lipps (Elder) 8-1 won by tech fall over Layne Seibert (Scott) 6-3 (TF-1.5 0:00 (19-4))

138 – Nino Salamone (4-1) placed 3rd.
Round 2 – Nino Salamone (Elder) 4-1 won by fall over Jeremy Lyle (Conner) 2-4 (Fall 1:06)
Round 3 – Nino Salamone (Elder) 4-1 won by tech fall over Ronan Wyatt (Woodford County) 10-2 (TF-1.5 0:00 (16-1))
Round 5 – Nino Salamone (Elder) 4-1 won by tech fall over Daulton Mayer (Walton Verona) 6-3 (TF-1.5 0:00 (16-1))
Round 6 – Bryce Sheffer (Union County) 12-0 won by major decision over Nino Salamone (Elder) 4-1 (MD 12-1)
3rd Place Match – Nino Salamone (Elder) 4-1 won by decision over Konner Kraeszig (Saint Xavier) 7-2 (Dec 8-4)

138 – Jake Meridieth (7-1) placed 2nd and scored 27.50 team points.
Round 1 – Jake Meridieth (Elder) 7-1 won by fall over Christian Potter (Lafayette) 0-2 (Fall 2:44)
Round 3 – Jake Meridieth (Elder) 7-1 won by fall over Ryan Pain (Henry Clay) 5-5 (Fall 1:32)
Round 5 – Jake Meridieth (Elder) 7-1 won by tech fall over Isaiah Newberry (Moore) 9-4 (TF-1.5 0:00 (16-0))
Round 6 – Jake Meridieth (Elder) 7-1 won by decision over Konner Kraeszig (Saint Xavier) 7-2 (Dec 9-2)
1st Place Match – Bryce Sheffer (Union County) 12-0 won by major decision over Jake Meridieth (Elder) 7-1 (MD 12-1)

145 – Austin Murphy (10-0) placed 1st and scored 33.00 team points.
Round 1 – Austin Murphy (Elder) 10-0 won by fall over Charles Fudold (South Oldham) 2-5 (Fall 0:24)
Round 2 – Austin Murphy (Elder) 10-0 won by fall over Matthew Smith (Trinity) 3-5 (Fall 0:58)
Round 3 – Austin Murphy (Elder) 10-0 won by fall over Tristin Garcia (Louisville Male) 7-3 (Fall 3:30)
Championship Bracket – Austin Murphy (Elder) 10-0 won by decision over Dallas Miles (Saint Xavier) 7-2 (Dec 5-3)
1st Place Match – Austin Murphy (Elder) 10-0 won in the ultimate tie breaker over Trent Johnson (John Hardin) 17-1 (UTB 3-2)

152 – Connor Craig (9-1) placed 2nd and scored 28.00 team points.
Round 1 – Connor Craig (Elder) 9-1 won by fall over Bryan Howell (Campbell County) 5-5 (Fall 2:07)
Round 2 – Connor Craig (Elder) 9-1 won by major decision over Noah Duke (Ryle) 6-2 (MD 13-2)
Round 3 – Connor Craig (Elder) 9-1 won by fall over Juan Chavez (Woodford County) 4-7 (Fall 1:12)
Championship Bracket – Connor Craig (Elder) 9-1 won by decision over Micah Ervin (Union County) 10-2 (Dec 5-0)
1st Place Match – Zane Brown (Louisville Male) 9-0 won by decision over Connor Craig (Elder) 9-1 (Dec 4-1)

160 – Ti`Ric Evans (9-0) placed 1st and scored 34.50 team points.
Round 1 – Ti`Ric Evans (Elder) 9-0 received a bye () (Bye)
Round 2 – Ti`Ric Evans (Elder) 9-0 won by fall over Tanner Reihle (Colerain) 2-2 (Fall 0:50)
Round 3 – Ti`Ric Evans (Elder) 9-0 won by fall over Noah Rhode (Lafayette) 0-2 (Fall 0:50)
Championship Bracket – Ti`Ric Evans (Elder) 9-0 won by fall over Landon Moore (Union County) 5-6 (Fall 0:26)
1st Place Match – Ti`Ric Evans (Elder) 9-0 won by tech fall over Cameron Ward (Saint Xavier) 5-2 (TF-1.5 0:00 (15-0))

170 – X-xavier Weathersby (8-2) placed 1st and scored 31.00 team points.
Round 1 – X-xavier Weathersby (Elder) 8-2 won by fall over Brennan Clark (Woodford County) 2-4 (Fall 1:02)
Round 2 – X-xavier Weathersby (Elder) 8-2 won by decision over Austin Towles (Saint Xavier) 5-4 (Dec 5-4)
Round 3 – X-xavier Weathersby (Elder) 8-2 won by fall over Demetrius Griffin (Union County) 3-5 (Fall 3:00)
Championship Bracket – X-xavier Weathersby (Elder) 8-2 won by decision over Griffin Dulak (John Hardin) 6-2 (Dec 15-8)
1st Place Match – X-xavier Weathersby (Elder) 8-2 won by decision over Jack Lucas (Louisville Male) 9-2 (Dec 7-6)

182 – Charles Sanders (7-2) placed 3rd and scored 23.50 team points.
Round 1 – Charles Sanders (Elder) 7-2 won by fall over Zach Cumella (Saint Xavier) 2-4 (Fall 2:30)
Round 2 – Charles Sanders (Elder) 7-2 received a bye () (Bye)
Round 3 – Charles Sanders (Elder) 7-2 won by tech fall over Gerald Seeney (Scott) 4-4 (TF-1.5 0:00 (15-0))
Championship Bracket – Max Andreoni (Woodford County) 12-0 won by fall over Charles Sanders (Elder) 7-2 (Fall 1:24)
3rd Place Match – Charles Sanders (Elder) 7-2 won by fall over Zach Chandler (Louisville Male) 2-2 (Fall 1:23)

195 – Will Ellerhorst (1-2) placed 6th and scored 10.00 team points.
Round 1 – Will Ellerhorst (Elder) 1-2 received a bye () (Bye)
Round 2 – Will Ellerhorst (Elder) 1-2 received a bye () (Bye)
Round 3 – Kadin Kulmer (Trinity) 3-1 won by fall over Will Ellerhorst (Elder) 1-2 (Fall 5:04)
Consolation Bracket – Will Ellerhorst (Elder) 1-2 won by decision over Allen Anderson (Moore) 7-5 (Dec 6-1)
5th Place Match – Ivan Pace Jr (Colerain) 3-1 won by fall over Will Ellerhorst (Elder) 1-2 (Fall 1:58)

220 – Antonio McCloud (8-0) placed 1st and scored 21.00 team points.
Round 1 – Antonio McCloud (Elder) 8-0 received a bye () (Bye)
Round 2 – Antonio McCloud (Elder) 8-0 received a bye () (Bye)
Round 3 – Antonio McCloud (Elder) 8-0 won by fall over Ross Hicks (Union County) 6-4 (Fall 1:00)
Round 5 – Antonio McCloud (Elder) 8-0 won by fall over Damoreon Travis (Jeffersontown) 2-1 (Fall 1:32)
1st Place Match – Antonio McCloud (Elder) 8-0 won by major decision over Trevor Hankins (Moeller) 3-1 (MD 12-4)

285 – Alec Moore-Nash (9-0) placed 1st and scored 33.00 team points.
Round 1 – Alec Moore-Nash (Elder) 9-0 won by fall over Desmond Harrell (Colerain) 0-2 (Fall 0:50)
Round 2 – Alec Moore-Nash (Elder) 9-0 received a bye () (Bye)
Round 3 – Alec Moore-Nash (Elder) 9-0 won by fall over Jared Geis (Campbell County) 8-6 (Fall 1:00)
Championship Bracket – Alec Moore-Nash (Elder) 9-0 won by decision over Lawrence Malala (Jeffersontown) 3-1 (Dec 7-0)
1st Place Match – Alec Moore-Nash (Elder) 9-0 won by fall over Kevin Mason (Princeton) 7-1 (Fall 2:36)

Posted in Wrestling | Leave a comment

Elder Bowling Wins 34 Team Holiday Classic

Today Elder Bowling finished first of thirty-four teams at the 2016 Holiday Classic at S&S Western Bowl.

https://twitter.com/Elderbowling/status/808079732424273920

 

 

 

 

 

Posted in Bowling | Leave a comment